Prezeráte internet a stále neviete aké čerpadlo vybrať? Pripravili sme pre vás niekoľko článkov o čerpadlách. V tejto časti sa budeme venovať povrchovým čerpadlám. Ak uvažujete o ponornom čerpadle prečítajte si niečo o ponorných čerpadlách na našom blogu aké čerpadlo do vŕtanej studne.
Čerpadlo je určené najmä na dodávku vody do domácnosti, plnenie a vyčerpávanie nádrží, zvyšovanie tlaku, použitie v rámci malých vodární a malých závlahových sústav. Voda musí byť bez pevných častíc, alebo vlákien.
Rozdelenie čerpadiel podľa prevedenia
-
Samonasávacie čerpadlo je schopné nasávať vodu zo studne, vrtu alebo jazera a ďalej ju prečerpávať na miesto kam potrebujeme.
-
Ponorné čerpadlo vytláča vodu zo studne cez rúru do daného objektu. Ideálne na rodinné domy, chaty a zavlažovanie.
-
Ponorné kalové čerpadlo do žumpyprečerpáva septik a kal do zberného miesta.
-
Kalové čerpadlo odčerpáva špinavú , úžitkovú vodu napr. z bazéna, z jazera, alebo zo šachty.
Aké čerpadlo vybrať
Čistá voda – vyberáme čerpadlo liatinové alebo nerezové (nie plastové). Na septik – vyberáme robustné kalové čerpadlo učené do septiku, do žumpy nie drenážne. Pre potok a jazierko je vhodné lacné čerpadlo v plastovom prevedení (poprípade kombinácia plast - nerez) urobí dobrú službu pri polievaní záhrady, odčerpaní vody zo zatopeného priestoru.
Vyberte si čerpadlo podľa prevedenia
- Ponorné
- Lacné
- Tlakové
- Sudové
- Kvalitné
- Záhradné
- Vodné
- Malé
- Šnekové
- Odstredivé
- Vysokotlakové
- Studňové
- Bazénové
- Vretenové
- Výkonné
- Elektrické
Výber povrchového čerpadla podľa hĺbky studne a výšky vodnej hladiny
Povrchové čerpadlá - sú schopné vytiahnuť vodu zo studne alebo vrtu
-
Priklad č.1 - hĺbka studne je 8m. Množstvo vody v studni (vodný stĺpec je len 1m) Vzdialenosť k domu je max 5m.Vzdialenosť od kolienka v studni k vodnej hladine je 7m. Toto je maximálna hrana pre čerpadlo. Ak voda klesne ešte o 0,5m. Čerpadlo prestane sať vodu a pôjde na sucho
-
Príklad č.2 - hĺbka studne je 5m.Vodný stĺpec je 3m. (takže od kolienka v studni k povrchu vodnej hladiny je 2m). Vzdialenosť od kolienka v studni k domu je 20m.Takže tu máme ešte krásnu rezervu pre čerpadlo 2m.Celková strata zo sacej schopnosti čerpadla je 5m
- Príklad č.3 – hĺbka potoka 1m.Vzdialenost od potoka k čerpadlu je 20m.Prevýšenie medzi potokom a čerpadlo je 1m.Celková strata je 3m.
Vyberte si čerpadlo na vodu podľa parametrov
Ako sme robili prepočet
- 1m výškový v studni = strata 10m po rovine. Strata zo sacej schopnosti čerpadla. Každé samonasávacie čerpadlo má schopnosť sať vodu len z 8m. Nie viac. Tu ešte výrobca ručí za parametre uvedené na štítku čerpadla.
Straty v sacom potrubí a rozvodoch
-
Každý použitý prvok v rozvodoch kladie odpor pretekajúcej vode a znižuje výkon čerpadla. Straty sa môžu postupne zvyšovať ( napr. kavitáciou), až dôjde k neskoršiemu úplnému prerušeniu samonasávania. Čím tenšie potrubie , tým vyššie straty. Potrubie s priemerom 6/4“ má stratu len 1,7%.
-
5/4“ potrubie ma stratu 6% a 1“ potrubie má stratu 17%. Menšie potrubia majú stratu aj 50%. Z uvedeného príkladu je zrejmé, že použitie napr. 1/2“ hadice v záhrade výrazne zníži prietok aj tlak čerpadla na konci hadice. Spätná klapka, ventil, čistý odpieskovací filter spôsobujú stratu asi o 0,5m. Každé kolienko alebo ohyb o 0,5m.
Aké by malo byť prívodné potrubie čerpadla
-
Sacie potrubie čerpadla by malo byť čo najkratšie a najpriamejšie, s minimálnym počtom ohybov. Vnútorný priemer sacieho potrubia musí byť rovnaký, alebo väčší ako priemer sacieho pripojenia na čerpadle.
-
Dávajte pozor, aby sa do čerpadla nedostali žiadne cudzie predmety (zvyšky lepidla, nečistoty, piesok atď.), inak čerpadlo nebude správne fungovať.
-
Spoje medzi sacím potrubím a čerpadlom musia byť vzduchotesné a sacie potrubie musí byť umiestnené tak, aby sa skláňalo smerom dole, alebo aby bolo vodorovne s čerpadlom (aby sa zabránilo vzniku vzduchových bublín).
Čo je to kavitácia
-
Kavitácia - najväčší nepriateľ čerpadla, znižuje výkon a celkovú životnosť čerpadla. Jej sprievodný jav je zvýšený hluk. Poškodzuje čerpadlo a hrozí jeho zadretie.
-
Pri kavitácii dochádza k tvorbe dutiniek s vodnými parami pri súčasnom poklese tlaku na saní a následnej implózií na lopatkách čerpadla, čo poškodzuje čerpadlo. Inštalatéri sa mylne domnievajú , že v dobre utesnenom sacom potrubí nemôže vzniknúť bublina. Tá ale môže vzniknúť kavitáciou na saní, čo spôsobí poruchu až dlhšiu dobu po montáži
Doporučené podkategórie pre čerpadlá na vodu
- Lacné
- Ponorné na vodu
- Do vrtu
- Tlakové
- Do studne
- Na vodu
- Záhradné
- Do suda
- Zo studne
- Na polievanie
- Na čistenie
- Vretenové
- Ponorné
- Čerpadlá
Čerpadlá na vodu vodu - podrobnosti
Čerpadlo na vodu v spojení s tlakovou nádobou a manometrom vytvára domácu vodáreň. Tlakový spínač ovláda čerpadlo a určuje pod akým tlakom bude voda prúdiť do rozvodu vody(do systému)
➡️ Čerpadlá na vodu ➡️ Ponorné čerpadlá do studne ➡️ Samonasávacie a záhradné čerpadlá ➡️ Kalové drenážne čerpadlá na špinavú vodu ➡️ Ručné čerpadlá a pumpy ➡️ Čerpadlá na polievanie záhrady ➡️ Ponorka do studne ➡️ Čerpadlá na čistenie vrtanej studne ➡️ Ponorné vretenové čerpadlá ➡️ Lacné čerpadlá do vrtu ➡️ Čerpadlá do vrtu ➡️ Výkonné čerpadlo do studni ➡️ Ponorné čerpadlá do vrtanej studne ➡️ Vodné čerpadlo do studne ➡️ Hlbinné čerpadlá do studne ➡️ Výkonné ponorné čerpadlo ➡️ Domáce vodárne ➡️ Čerpadlá do studne na polievanie ➡️ Tlakové nádoby na vodu